Srdcerváči: učebnicový příklad projektového řízení v „nezisku“.

Srdcervaci logo

V těchto dnech se díky rozbíhající kampani

dostává do povědomí veřejnosti neziskový projekt Srdcerváči. Jak vypadá

projektové řízení v neziskovém sektoru? Co má řízení takového projektu společného

s Vám známými projekty? Co přináší úspěšný projekt manažerovi navíc oproti

komerční sféře a co mu chybí?

Jako projekťák „profesí“ jsem někdy citlivý na používání slova projekt, kterým se v dnešní době označuje ledacos, pro věci, které tak úplně projektem nejsou. Již přes sedm měsíců mám štěstí relativně z blízka pozorovat opravdový projekt, který mně jako projektového manažera zaujal. Nikdy sice nebyl řízen podle IPMA, PRINCE2 nebo PMI, nikdy nebude usilovat o cenu projekt roku na konferenci o PM a jeho manažer nebude na konci brát succes fee, pokud projekt dopadne úspěchem. Přesto je zajímavý a neobvyklý. Dovolte mi, abych Vám zákulisí projektu krátce představil naší řečí.

Název: Srdcerváči

Cíle projektu:
Zapsat do povědomí společnosti problematiku zaměstnávání osob se zdravotním postižením,
najít nový netradiční model pro získávání peněz na dobrou věc,
zapojit do realizace projektu osoby, kterých se to přímo týká,
sehnat peníze na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Rozsah:
Realizace nového konceptu pro získávání peněz na dobrou věc:
1, Postavení týmu srdcerváčů
2, Zajištění partnerů pro realizaci a mediální podporu
3, Zajištění darů pro naplnění e-katalogu, zajištění spolupráce známých osobností (včetně smluvního ošetření podmínek, koordinace, katalogizace a správy dat).
4, Návrh a realizace webového portálu „e-shopu“ (od designu po spouštění a provoz)
5, Zajištění mediální kampaně a doprovodných akcí
6, Odbavení objednávek a delivery
7, Vyhodnocení příjmu z prodeje přes e-katalog
8, Zpracování a vyhodnocení přihlášek projektů
9, Předání grantů

Velikost realizačního týmu: cca 15 lidí o úvazku cca 10FTE + externí dodavatelé.

Postřehy z pozorování:

Manažerkou tohoto projektu je Lucie. Lucie je člověk, který má za sebou bohatou kariéru v oblasti sociálního poradenství se zaměřením na problematiku handicapovaných lidí. K projektu se dostala přes svoji odbornost. Má velmi dobré komunikační a organizační dovednosti, je cílevědomá a pracovitá. Má mnoho softskills, které PM potřebuje. Je dříč a v neposlední řadě Srdcerváč!
Na druhé straně jí nepomůže znalost nějaké metodiky, o kterou by se opřela, protože nemá teoretickou průpravu v řízení projektů. V minulosti ve své kariéře vedla menší týmy a projekty. Toto je však velké sousto a řízení projektu bez metodické podpory ji stojí mnoho nervů a sil. Opakovaně naráží na věci, jako jsou opožděné a nekvalitní dodávky výstupů, které brzdí navazující aktivity.

Je třeba si uvědomit, že se pohybujeme v branži, kde mnoho účastníků projektu jsou dobrovolníci (nebo jejich platy jsou na úrovni, že je lze považovat za dobrovolníky), takže klasické postupy, jako penále, smluvní pokuty nebo zadržování plateb tu jako páka moc nezabírají. Navíc většina z nich pracuje na částečný úvazek, takže nejsou dostupní vždy, když něco hoří. Několikrát jsem měl tendenci radit, ale často jsem narazil na to, že věci v mém světě fungují trochu jinak: kde je definice scope, projektový plán, závazná nabídka, podepsaná objednávka a smlouva definující podmínky akceptace?

Projektový tým má za sebou spuštění e-katalogu, které proběhlo 9.září a „výstup“ této projektové fáze můžete vidět na www.srdcervaci.cz. U takové akce není neobvyklé, že poslední víkend před spuštěním e-katalogu měl 3 MDs, nicméně tím to pro ně nekončí. Projekt se přehoupl do další fáze a tým, který má za sebou půlrok usilovné práce, teď čekají další výzvy v podobě zajištění obsluhy e-shopu a delivery, zajištění propagačních akcí, vyhodnocení příjmů a vyhodnocení podaných žádostí o grant, které vyvrcholí v prosinci letošního roku.

V drtivé většině se s velkým zápalem vrhají i do věcí, které nejsou jejich profesí, ale dělají je s nasazením a přesvědčením, že je to pro dobrou věc. Všichni se učí za pochodu a natloukají si ústa, třeba jako Lucie, která byla do světa řízení projektů vhozena jako do vody a nezbylo jí, než začít plavat. Kdyby takový projekt řídila v komerční sféře, tak si za svou práci nosí domu nesrovnatelně více peněz. Ale asi by si neodnesla to, co si odnáší a co jí trochu závidím…tu jistotu, že ta práce má smysl, ten pocit seberealizace a naplnění!

Navštivte stránky www. srdcervaci.cz, kde se můžete o projektu dozvědět více a třeba pořídit nějaký netradiční dárek a tím přispět na dobrou věc. Vyjádříte tak i podporu práci odvedené na tomto projektu.

Anebo zůstaňte zde a napište nám do diskuse, jestli byste si dokázali představit, že třeba ve volném čase rozjedete vlastní dobročinný projekt? Jak se díváte na problematiku managementu v neziskovém sektoru a angažujete se někde v této oblasti?


Ohodnoťte článek

Přidat komentář

Registrace

Registrujte se pomocí

nebo

Klasická registrace

*
*
*
*
*
Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Zásad pro následující účely:
×