Kde si projektoví manažeři žijí nejlépe?

Negativespace1 12

Zajímalo vás někdy, jak se vede vašim kolegům v zahraničí? Project Management Institute (PMI) sestavil podrobné srovnání pracovních podmínek 36 000 projektových manažerů ze 33 zemí. A výsledky jsou velmi zajímavé.

To, že se finanční ohodnocení projektových manažerů v jednotlivých zemích liší, nikoho nepřekvapí. Ale rozdíl mezi nejvíce a nejméně placenými už trochu zarážející je. Jedná se totiž o více než 110 000 dolarů ročně.

A kde že to jsou tedy projekťáci odměňováni nejlépe? Jedná se o Austrálii, v té si přijdou na 136 468 dolarů ročně (přibližně 273 000 korun hrubého měsíčně). Naopak v Egyptě si musí vystačit s příjmem 24 201 dolarů (přibližně 48 000 korun hrubého měsíčně).

Pojďme se ale podívat na nám bližší Evropu, kde se nejlépe daří Švýcarům s příjmem 133 605 dolarů ročně a Holanďanům se 103 274 dolary. Data o platech českých projektových manažerů studie nezahrnuje, tak se místo toho podíváme na Polsko, které je nám ve směru platových podmínek asi nejblíže – a na míle vzdálené od podmínek Švýcarů. Projektový manažer v Polsku si totiž ročně vydělá 44 736 dolarů (přibližně 89 000 korun hrubého měsíčně).

Zastoupení žen

Projektových manažerek obecně není příliš mnoho. Nikoho asi nepřekvapí, že nejméně se jich nachází v Saudské Arábii, kde je zastoupení mužů mezi projekťáky 99%. Další zemí, kde se ženy do projektového řízení příliš nehrnou, je Jižní Korea a Katar (8 %).

Naopak nejvíce projekťaček je v USA (36 %) a za nimi následuje Kanada (31 %).

Graf1

A co rozpočet a benefity?

S rozpočtem na zakázky jsou na tom nejlépe Katar se Saudskou Arábií – v Kataru má 51 % zakázek rozpočet vyšší než 10 milionů, v Saudské Arábii je to 46 %. Rozpočet pod 100 000 dolarů má v SA méně než 4 % zakázek, v Kataru méně než 6 %.

V Polsku je na zakázkách rozpočet vyšší než 10 milionů pouze ve 3 % případů. Rozpočet se většinou pohybuje mezi 100 a 499 tisíci dolary.

A teď se konečně dostáváme k benefitům.

Co zaměstnavatelé nabízí svým projektovým manažerům?

Nejčastějším benefitem jsou firemní auta, která například v Belgii nabízí 81 % firem a mobilní telefony, které ve většině zemí nabízí více než 50 % firem. Následuje životní pojištění (které nabízí nejvíce společností v Mexiku, Belgii a Brazílii).

Naopak na firemní školku se projekťáci nemohou spolehnout téměř nikde. Nejvíce je tento benefit nabízen v Jižní Korei (10 %) a v Kataru (9 %), což je vzhledem k nízkému zastoupení žen v těchto zemích celkem paradox.

Benef

A co vy, jste se svým ohodnocením a benefity spokojení?

Všechna data v článku jsou čerpána z osmého výzkumu Project Management Salary Survey, který je dostupný pro členy PMI zdarma, ostatní si jej mohou koupit za 200 dolarů.Ohodnoťte článek

Přidat komentář

Registrace

Registrujte se pomocí

nebo

Klasická registrace

*
*
*
*
*
Souhlasím se zpracováním osobních údajů dle Zásad pro následující účely:
×