Upravit stránku

UX (Uživatelský prožitek) označuje dojem z používání produktu: webu, e-shopu, mobilní aplikace nebo služby. V ideálním případě by měl být prožitek natolik příjemný, že se ke službě vrátíte nebo ji dokonce doporučíte dál.

V rámci UX se primárně zaměřujeme na tyto role:

UX konzultant vytyčuje základní směr budoucí digitální služby nebo produktu. Jedná se o seniorní roli, specializující se převážně na úvodní fáze UX procesu. Klíčová je znalost businessu a konkrétního odvětví (např. finance nebo bankovnictví) nebo specializace na oblast (e-Commerce, CRO, design služeb, workshopy,...). Do projektů přináší kromě svých zkušeností také strategický pohled na návrh a vylepšování produktů.
UX designer je v zásadě architektem produktu nebo služby, tak aby u uživatele vyvolali pozitivní zážitek. Jedná se o generalistu, který pokrývá celý designový proces. Primárně se soustředí na návrh uživatelského rozhraní, definování, kde a jak se věci mají dít. Pokud nejsou v týmu další specialisté, odpovídá i za další aktivity, zejména výzkum a testování návrhu.
UI designer někdy také Visual designer se zaměřujete se na to, jak zážitek vypadá. Tlačítka, ikony, pozadí, fonty vše se řídí designem (někdy též design systémem), který vytvořili, aby byla estetika správně definována. Barva, typografie a rozvržení jsou primárním zaměřením.
UX Researcher je specialista, který zajišťuje výzkum v úvodních fázích a dále testování návrhů. Shromažďuje informace o uživatelích a analyzuje je kvalitativním a kvantitativním způsobem. Jeho výstupy slouží UX designerovi jako nezbytný podklad pro kvalitní návrh, případně se používají k identifikaci „bolestivých míst“ a k následnému zlepšení produktu nebo služby.

Existuje mnoho dalších rolí nebo pojmenování variant téhož. Je možné najít role jako service designer, product designer, content strategist, UX/UI developer a různých způsobů zapojení těchto rolí. Zkušenosti z těchto rolí můžeme v naší komunitě také najít.

Naši UXáci se u klienta podíleli na konceptu aplikace MyŠKODA, se kterou získali nejvyšší ocenění Best of the Best v sekci Red Dot Design Concept. (Red Dot Design Award). Více zde.

  • Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti